Wasze pytania i komentarze
W tej części możesz zarówno zadać pytanie jak i zamieścić komentarz lub odpowiedź. Nie wiesz jak zadać pytanie na forum? Sprawdź nasz poradnik: Jak zadać pytanie na forum?
miniatury mebli
zarejestrowany: 01 Sierpień 2014
cytuj

Witam, przeszukałam internet, naczytałam się o prawach autorskich, utworach zależnych i utworach inspirowanych, jednak nie rozwiązało to mojego problemu. Mianowicie czy jeżeli wykonam wierną miniaturkę jakiegoś mebla, sfotografuję i udostępnię na blogu, podając autora oryginalnego projektu, nie chcąc sprzedawać miniaturki, czy będzie to naruszenie praw autorskich?? czy jeżeli czerpałabym zyski z reklam na blogu, na którym byłyby publikowane zdjęcia właśnie takich miniaturek mebli to czy zmieniłoby to jakoś sytuację? 
Bardzo proszę o pomoc 

Wiadomość moderowana o: 12 Sierpień 2014, 22:12:58
zarejestrowany: 14 Sierpień 2014
cytuj

Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie konieczne jest dysponowanie bardziej szczegółowymi informacjami. Generalnie powielenie utworu chronionego prawem autorskim wymaga zgody autorsko uprawnionych, w tym twórców. Zakładam, że chodzi o współczesne meble, których projekty są chronione prawem autorskim. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie zgody na eksploatacje projektu mebla. Inaczej wyglądała by sytuacja  gdyby chodziło o antyczne meble, których projekty nie podlegają ochronie ze względu na to, że upłynął czas ich ochrony. Może wydawać się dziwne, że konieczna jest zgoda w sytuacji eksploatacji mebli w drodze publikowania ich zdjęć, czy też ich miniatur. Pamiętać jednak należy, że prawo autorskie wyróżnia wiele różnych pól eksploatacji, tym samym utwory mogą być eksploatowane w bardzo różny sposób, a eksploatacja na poszczególnych polach wymaga odrębnej zgody. Dodatkowo istotnym jest, że zgoda nie jest wymagana tylko w sytuacji, gdy korzystający z utworu osiąga korzyści.

W pytaniu pojawia się kwestia oznaczenia utworu. Osoba, która dokonuje opracowania utworu jest jego autorem. W mojej ocenie miniaturę mebla można traktować jako opracowanie utworu pierwotnego. Tym samym oznaczając autorstwo można wskazać, że jest się autorem opracowania, z kolei konieczne jest równoczesne wskazanie autora utworu pierwotnego ( tj. utworu, który został opracowany). 
Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia będą wystarczające. Ewentualnie proszę o doprecyzowanie pytania, a postaramy się na nie odpowiedzieć.

zarejestrowany: 26 Styczeń 2018
cytuj

Dziękujemy za odpowiedź :)

motywacja